2023-10-18 17:38 Adrian Garbiec , PC Przemysław Szyszka

Podsumowanie występów lechitów w reprezentacjach

Zakończyła się październikowa przerwa reprezentacyjna z udziałem zawodników Lecha Poznań. Filip Marchwiński miał okazję zadebiutować w dorosłej reprezentacji Polski, Miha Blažič jest o krok od wywalczenia awansu na EURO 2024, natomiast Filip Szymczak ustrzelił dublet w starciu z Estonią.

Filip Marchwiński był jednym z najbardziej zapracowanych piłkarzy Kolejorza w ostatnich dniach. Pomocnik zadebiutował w seniorskiej kadrze Polski w końcówce meczu z Wyspami Owczymi (2:0), a kilka dni później dostał 20 minut w rywalizacji z Mołdawią (1:1). Po zakończeniu zgrupowania zespołu selekcjonera Michała Probierza zagrał również w pierwszej połowie spotkania reprezentacji do lat 21 w eliminacjach do mistrzostw Europy U-21 z Estonią (5:0). W tym starciu błysnął Filip Szymczak, który strzelił dwa gole. Napastnik wystąpił także w sparingu ze Słowacją (2:2) razem z Maksymilianem Pingotem.

Dwa spotkania w pełnym wymiarze czasowym ma za sobą Miha Blažič. Obrońca rywalizował w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2024 z Finlandią (3:0) oraz Irlandią Północną (1:0). Stoper ma za sobą udane występy i pomógł swojej drużynie w przybliżeniu się do wywalczenia awansu. Słowenia zajmuje obecnie pierwsze miejsce w grupie i jest o krok od wyjazdu na przyszłoroczne EURO. W ostatnich minutach na placu gry w starciu z Cyprem (4:0) pojawił się natomiast Nika Kvekveskiri.

87 oraz 45 – tyle minut spędzili na murawie Antoni Kozubal oraz Filip Borowski w meczu z Włochami. Polska przegrała 0:1 i poniosła tym samym pierwszą porażkę w rozgrywkach Elite League U-20. Nieudany turniej kwalifikacyjny na mistrzostwa Europy rozegrała kadra do lat 19. Biało-Czerwoni zajęli trzecie miejsce w grupie za Niemcami oraz Macedonią Północną, a przed Kazachstanem. We wszystkich spotkaniach wystąpił Maksymilian Dziuba, który strzelił gola z Kazachstanem, a Bartosz Tomaszewski zagrał w pełnym wymiarze czasowym w dwóch rywalizacjach.

Ostatnie sprawdziany przed listopadowym Mundialem ma za sobą reprezentacja do lat 18. Mikołaj Tudruj i Patryk Olejnik zagrali 90 minut w starciu ze Szwecją (4:1), natomiast Michał Gurgul, Igor Brzyski, Filip Wolski oraz Oskar Tomczyk wystąpili w różnych wymiarach czasowych ze Słowacją (4:0) i Czechami (5:0). Napastnik strzelił gola z rzutu karnego w tej drugiej rywalizacji. Towarzyski dwumecz z Niemcami rozegrali Polacy z kadry U-16. W pierwszym wygranym 2:1 spotkaniu w pełnym wymiarze czasowym grali Hubert Kędziora, Jakub Falkiewicz i Sammy Dudek. W przegranym 1:5 rewanżu szansę dostała cała trójka, a pierwszy z wymienionych zawodników zaliczył asystę przy jedynym trafieniu.

W następnym tygodniu zmagania w eliminacjach do mistrzostw Europy do lat 19 rozpocznie żeńska reprezentacja Polski. W rywalizacjach z Danią, Austrią i Czarnogórą szansę zagrania ma obrończyni Lecha Poznań UAM, Martyna Łuczak.