2018-06-20 21:01 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Mistrzowski zespół juniorów starszych

Aż trzydziestu ośmiu zawodników przyczyniło się, w zakończonych w środę rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, do zdobycia przez Lecha Poznań tytułu mistrza Polski juniorów starszych. Przedstawiamy statystyki oraz krótką sylwetkę każdego z graczy, który dołożył swoją cegiełkę do pierwszego od 1995 roku mistrzostwa Kolejorza w tej kategorii wiekowej.

Bramkarze:

Łukasz Benedykciński (1 mecz/90 minut) – zdecydowaną większość swoich wiosennych występów bramkarz zaliczył w ekipie juniorów młodszych. W zespole trenera Krzysztofa Kołodzieja zagrał w jednym spotkaniu. Miało to miejsce w starciu z Falubazem Zielona Góra, w którym zachował czyste konto.

Bartosz Mrozek (11 meczów/990 minut) – zawodnik pierwszego zespołu Lecha Poznań, który przez większość sezonu występował w rezerwach. Cztery czyste konta w obecnych rozgrywkach. W trakcie spotkań potrafi umiejętnie dyrygować swoją linią obrony. Cechują go dobre warunki fizyczne, z których często robi użytek. Tak też było podczas pierwszego meczu finałowego z Cracovią, kiedy popisał się jedną z najbardziej kluczowych interwencji w sezonie.

Bartosz Przybysz (21 meczów/1890 minut) – pięć czystych kont zachował w tych rozgrywkach golkiper, którego talent zauważyli członkowie sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Lecha Poznań. W niej bronił nawet w zimowych sparingach. Obdarzony dobrym refleksem, potrafi w trudnych momentach pomóc drużynie, broniąc nawet w beznadziejnych sytuacjach. W grudniu zeszłego roku podpisał trzyletnią umowę z Kolejorzem.

Obrońcy:

Łukasz Bejger (1 mecz/90 minut) – środkowy obrońca, pochodzi z Golubia-Dobrzyń. Do ekipy juniorów starszych przeszedł przed rundą wiosenną. Miało to miejsce na skutek udanej rundy jesiennej w swoim wykonaniu w drużynie juniorów młodszych. Etatowy reprezentant Polski do lat 16 u selekcjonera Przemysława Małeckiego. W swojej grze wzoruje się na francuskim stoperze, Raphaelu Varanie.

Mateusz Bieniek (14 meczów/1 gol/681 minut) – zawodnik, który może występować na obu pozycjach po prawej stronie boiska. Aktywny w ofensywie, dobrze prowadzi piłkę, potrafi minąć rywala w pojedynku jeden na jeden. Podobnie jak Białczyk, może się pochwalić drugim mistrzostwem Polski z rzędu. Rok temu w juniorach młodszych, teraz przyszedł czas na starszą drużynę.

Jakub Borowiak (16 meczów/946 minut) – Borowiak to obrońca, który jest wychowankiem Akademii Lecha Poznań. Urodził się w 2000 roku i może występować zarówno na środku defensywy, jak i z boku boiska. W zakończonych rozgrywkach przyczynił się także do dorobku bramkowego swojej ekipy, zaliczając dwie asysty.

Marcin Grabowski (8 meczów/3 gole/652 minuty) – 18-letni lewy obrońca, charakteryzujący się dobrze ułożoną lewą nogą. Obdarzony dobrym dośrodkowaniem ze stojącej piłki. Od lata tego roku zawodnik Wisły Kraków.

Jan Klimek (11 meczów/1 gol/557 minut) – rosły stoper, który do klubu ze stolicy Wielkopolski trafił z Krakowa. Jesienią okrasił podpisanie trzyletniego kontraktu z Kolejorzem asystą w prestiżowym starciu z Pogonią Szczecin. Wiosną z kolei otrzymał szansę debiutu w ekipie rezerw.

Oskar Nowak (21 meczów/4 gole/1411 minut) – Lech może mieć dużą pociechę z tego zawodnika, który zagra zarówno na lewej stronie obrony, jak i linii pomocy. Dynamiczny, silny na nogach, potrafi i minąć rywala, i wykończyć akcję swojego zespołu. Wraz z Krygiem zawitał do drużyny rezerw wiosną tego roku. Autor pięciu ostatnich podań.

Wiktor Pleśnierowicz (17 meczów/2 gole/1278 minut) – kapitan reprezentacji Polski do lat 17. Występuje na środku obrony, gdzie cechuje go spokój, pewność w interwencjach oraz stabilna postawa. Dostrzegli to także trenerzy pierwszego zespołu Kolejorza, którzy zaprosili go na obóz przygotowawczy zimą tego roku. Rocznik 2001, a już ma na swoim koncie kilkanaście występów w seniorskiej piłce.

Mateusz Skrzypczak (25 meczów/3 gole/2242 minuty) – bardzo pewny w swojej grze środkowy obrońca, który został włączony do kadry rezerw przed rozpoczęciem tej kampanii. Autor trzech istotnych trafień. Cechuje go dobry odbiór, nieustępliwość, potrafi także świetnie się ustawić w swojej formacji obronnej. Bez wątpienia jeden z liderów mistrzowskiego zespołu.

Karol Smajdor (13 meczów/844 minut) – obrońca, który ma skłonności do gry także w przednich formacjach, stąd na jego koncie dwie asysty. Powoływany do kadry selekcjonera Bartłomieja Zalewskiego. Dobra postawa zaowocowała także debiutem od pierwszej minuty w zespole rezerw. Wiosną występował także w ekipie juniorów młodszych.

Aleksander Theus (9 meczów/1 gol/384 minuty) – w ubiegłych latach pełnił niejednokrotnie funkcję kapitana drużyny. Te rozgrywki upłynęły dla niego pod znakiem kilku kontuzji, po których potrafił udanie wracać na boisko. Jesienią powrót okrasił nawet trafieniem, wiosną z kolei czekał na prawdziwą szansę. Ta najważniejsza nadeszła w kluczowym momencie. Występujący na boku obrony zawodnik zagrał w pierwszym meczu finałowym z Cracovią, gdzie okazał się bezbłędny.

Szymon Zalewski (22 mecze/1694 minut) – od lata ubiegłego roku znajduje się w kadrze drugiej drużyny. Boczny obrońca, który potrafi także znaleźć partnera z drużyny celnym podaniem w polu karnym rywali. Pewny w obronie, odnajduje się również w grze kombinacyjnej. W Lechu od zimy 2015 roku, kiedy to przyszedł do akademii z Jastrzębia-Zdrój wraz ze wspomnianym Skórasiem.

Michał Zimmer (12 meczów/1 gol/924 minut) – w ubiegłym roku wielomiesięczna przerwa w grze oraz powrót na kilka minut w ostatnim jesiennym starciu. W tym już niezwykle pewna, nieustępliwa gra na lewej stronie defensywy. Niezwykle rzadko przegrywa pojedynek jeden na jeden z przeciwnikiem. Potrafi także dać swojej drużynie coś pozytywnego w ofensywie, często uczestnicząc w akcjach na połowie rywala. W drużynie trenera Kołodzieja nieoceniony.

Pomocnicy:

Łukasz Adamczak (18 meczów/4 gole/830 minut) – Skrzydłowy, wychowanek Akademii Lecha Poznań. Pochodzący ze stolicy Wielkopolski zawodnik oprócz czterech trafień zapisał na swoim koncie także trzy ostatnie podania. Wiosną otrzymał także szansę debiutu w ekipie rezerw Kolejorza.

Kacper Andrzejewski (14 meczów/1 gol/1136 minut) – środkowy pomocnik, który może zagrać także na środku defensywy. Zarówno jesienią, jak i wiosną zanotował po dwie asysty. Jego atutami są spokój oraz dokładność w rozegraniu. Dostrzegł to trener Ivan Djurdjević, który dał szansę Andrzejewskiemu w swoim ostatnim spotkaniu w roli trenera ekipy rezerw.

Bartosz Bartkowiak (30 meczów/6 goli/1696 minut) – rozgrywający, u którego wrażenie robi wykończenie oraz technika. Urodzony w 2000 roku piłkarz pochodzi ze Środy Wielkopolski, a do Lecha trafił z tamtejszej Polonii. Zaliczył dwie równe, udane rundy, w czasie których strzelił sześć goli oraz dziewięć razy obsługiwał ostatnimi podaniami swoich partnerów z zespołu.

Jakub Białczyk (6 meczów/277 minut) – w ubiegłym sezonie zaliczył w drużynie juniorów młodszych zdecydowanie największą liczbę minut, będąc kapitanem tej mistrzowskiej ekipy. W tej kampanii pomocnik jednak doznał kilka urazów, które uniemożliwiły mu ustabilizowanie formy. Kiedy jednak jest zdrowy, należy do wyróżniających się graczy. W tym czasie zresztą był regularnie powoływany do reprezentacji Polski do lat 17.

Bartłomiej Burman (5 meczów/1 gol/243 minuty) – środkowy pomocnik, nieustępliwy w swojej grze, charakteryzujący się dobrym odbiorem. Jedyną bramkę zdobył jesienią w arcyważnym pojedynku z Pogonią w Szczecinie (4:1). W kadrze juniorów starszych na stałe od zimy tego roku.

Szymon Czyż (9 meczów/2 gole/530 minut) – swoje wszystkie występy w mistrzowskim zespole zaliczył jesienią. Pochodzi z Gdyni, swoje pierwsze kroki stawiał w tamtejsze Arce. Rozgrywający, który znalazł uznanie w oczach szkoleniowca Bartłomieja Zalewskiego, który regularnie go powołuje do kadry do lat 17.

Jakub Draszczyk (10 meczów/2 gole/394 minut) – efektywny w swojej grze skrzydłowy. Mimo niespełna 400 minut spędzonych na murawie przyczynił się aż do siedmiu goli swojej drużyny, strzelając dwa gole oraz notując pięć ostatnich podań. Tej wiosny zadebiutował w rezerwach Kolejorza.

Kacper Janiak (16 meczów/2 gole/926 minut) – ofensywny gracz, który może zagrać praktycznie na każdej pozycji z przednich formacji. Zdobywca dwóch bramek, autor czterech asyst. Jego dobra postawa zaowocowała dwuletnim kontraktem z Kolejorzem. Kaliszanin, który zakłada niebiesko-białą koszulkę od siedmiu lat.

Sebastian Jarosz (10 meczów/1 gol/281 minut) – zimą wypożyczony do Warty Poznań, z którą nie udało mu się utrzymać w Centralnej Lidze Juniorów. Zawodnik, który może pochwalić się nienaganną techniką. Rozegrał nieco mniej niż 300 minut, ale miał udział przy dwóch golach strzelonych przez swoją ekipę.

Jakub Kamiński (5 meczów/215 minut) – jesienią wyróżnił się w ekipie juniorów młodszych, co zaowocowało awansem do starszego zespołu. Nominalny skrzydłowy, którego cechuje dobry drybling oraz wykończenie. Pochodzi z Rudy Śląskiej, ale zdecydował się na rozwijanie swoich umiejętności w Akademii Lecha Poznań. Potrafi grać obiema nogami i kwestią czasu jest to, jak zacznie seryjnie zdobywać bramki także dla drużyny juniorów starszych.

Jakub Karbownik (15 meczów/7 goli/887 minut) – dynamiczny skrzydłowy, który w tym sezonie strzelił również kilka ważnych goli. Etatowy reprezentant kraju w zespole do lat 17. W swoim dorobku ma także dwa ostatnie podania. Wiosną zbierał także cenne minuty w drużynie juniorów młodszych.

Eryk Kryg (19 meczów/6 goli/1295 minut) – środkowy pomocnik, który w meczu z Piastem Gliwice (6:1) popisał się niecodziennym wyczynem. Pokonał on wtedy bramkarza rywali aż czterokrotnie. Z reguły jednak skupia się na zabezpieczeniu drugiej linii swojego zespołu. Mimo to udało mu się zaliczyć także w tej kampanii dwa ostatnie podania. Od początku roku włączony na stałe do kadry rezerw, w której zalicza swoje pierwsze występy w seniorskim futbolu.

Marcin Maćkowiak (27 meczów/3 gole/2248 minut) – ostoja zespołu prowadzonego przez szkoleniowca Krzysztofa Kołodzieja. Dość powiedzieć, że to właśnie on ma rozegraną największą liczbę minut wśród wszystkich lechitów. Oprócz skutecznej destrukcji oferuje swojej drużynie także wartość w grze do przodu. Oprócz trzech trafień może pochwalić się również czterema asystami. Kapitan zespołu.

Filip Marchwiński (9 meczów/537 minut) – rozgrywający, rocznik 2002, jedna z najważniejszych postaci reprezentacji do lat 16. Po dłuższej nieobecności trenerzy zdecydowali o przyłączeniu go do drużyny juniorów starszych, a miało to miejsce wiosną tego roku. W ofensywie potrafi popisać się nieszablonowym zagraniem, minąć przeciwnika, dokładnie obsłużyć partnera czy celnie uderzyć. Na jego koncie w juniorach starszych ledwie jedna asysta w tych rozgrywkach, ale przyszłość należy do niego.

Marek Mróz (6 meczów/2 gole/370 minut) – skrzydłowy, który może występować także za plecami napastników. Rocznik 1999, od lata ubiegłego roku zawodnik drugiej drużyny Kolejorza. Jedynie dwa gole strzelone dla juniorów starszych, ale większość jesieni i część wiosny grał w rezerwach, dla której zdobył kilka istotnych bramek. Szybki, obdarzony dobrym dryblingiem, świetnie odnajduje się pod bramką przeciwnika, potrafi oddać intuicyjne uderzenie, którym zaskakuj rywali.

Łukasz Norkowski (20 meczów/1 gol/1626) – pod nieobecność Maćkowiaka to on pełni rolę kapitana ekipy juniorów młodszych. Na co dzień zawodnik rezerw, w których zaliczył bardzo udany początek wiosny. Mobilny gracz, lubi być pod grą i szybko wymieniać piłkę z partnerami z drugiej linii. Tylko jedno trafienie, ale jak bardzo istotne, bo dające wynik 2:0 w pierwszym ze starć z Cracovią.

Patryk Rząsa (6 meczów/134 minuty) – autor dwóch trafień w okresie przygotowawczym ekipy juniorów starszych. Wiosną nie dostawał jednak za wiele szans, zaliczając jedynie dwa występy. Rząsa może występować praktycznie na każdej pozycji w linii pomocy, ale trenerzy wystawiali go także w pierwszej linii.

Michał Skóraś (18 meczów/5 goli/1526 minut) – szybki, trudny do upilnowania dla obrońcy, posiada umiejętność zejścia z do środka boiska i tym samym zaskoczenia linii obrony rywala. Pięć goli, siedem asyst, ponadto udane występy w ekipie rezerw, której zawodnikiem jest od niespełna roku. Pochodzi z Jastrzębia-Zdrój, z którego trafił do Lecha Poznań wraz ze swoim wieloletnim przyjacielem, Szymonem Zalewskim. Najlepiej czuje się na skrzydle, ale może grać także bliżej linii środkowej boiska. W swojej grze bardzo efektowny i bardzo często także efektywny.

Kamil Wamberski (bez gier w tym sezonie) - nie ma na swoim koncie wystepów w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. Przez jesień zmagał się z kontuzją, wiosną wrócił po rehabilitacji i był częścią drużyny juniorów starszych, z którą trenował na co dzień.

Napastnicy:

Arkadiusz Kaczmarek (13 meczów/4 gole/884 minuty) – na co dzień zawodnik rezerw Kolejorza, w których zaliczył udaną wiosnę. 18-letni napastnik trafił do akademii Lecha Poznań Błękitnych Wronki. Silny, potrafi dobrze odnaleźć się w polu karnym rywali, w którym zachowuje przyzwoitą skuteczność.

Hubert Sobol (18 meczów/24 gole/1436 minut) – snajper, najlepszy strzelec drużyny. Silny, obdarzony dobrym instynktem pod bramką rywali, pod którą zachowuje często także duży spokój. Potrafi przejąć piłkę w bocznym sektorze boiska i błyskawicznie przedostać się do strefy obrony przeciwnika. W swojej grze pazerny w pozytywnym znaczeniu tego słowa, bardzo agresywny i niewygodny dla obrońców. Do Akademii Lecha Poznań trafił z DKS Dobre Miasto, a miało to miejsce niemal cztery lata temu. Dostrzeżony przez wysłanników Kolejorza na turnieju kadr wojewódzkich, na którym został królem strzelców.

Filip Szymczak (4 mecze/1 gol/166 minut) – rocznik 2002, napastnik, kolejny zawodnik z dużą przyszłością. Jesień zaczął w ekipie juniorów młodszych doskonale, trafiając do bramki w każdym z pięciu pierwszych spotkań. Później przyszła kontuzja, która uniemożliwiła mu występy w tej części sezonu. Wiosną udowodnił w tej samej drużynie, że daru strzeleckiego nie zatracił. Od początku roku w kadrze zespołu juniorów starszych, może także liczyć na spore zaufanie u selekcjonera kadry do lat 16, Przemysława Małeckiego.

Paweł Tupaj (16 meczów/7 goli/877 minut) – skrzydłowy grający także w ataku, autor jeden z najbardziej udanych powrót na boisko po kontuzji w tych rozgrywkach. Jesienią ani jednego występu właśnie z powodu urazu zerwanych wiązadeł krzyżowych. Wiosną jeden z najbardziej istotnych ogniw drużyny mistrzowskiej. 818 minut rozegrane, ale udział w aż jedenastu trafieniach swojego zespołu. W pełni zasłużenie zapracował na trzyletnią umowę, którą podpisał w maju tego roku.