2019-04-10 18:39 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Gole Damianów rozstrzygają derby

W meczu 5. kolejki grupy B Centralnej Ligi Juniorów U-17 drużyna Lecha Poznań wygrała w środę w Poznaniu z Wartą 2:0. Bramki dla zespołu prowadzonego przez trenera Huberta Wędzonkę zdobyli Damian Kołtański oraz Damian Makuch (na zdjęciu). Po tej serii spotkań lechici awansowali na fotel lidera swojej stawki.

Środowe derby były starciem na samym szczycie grupy B, bowiem lider podejmował trzeciego w tabeli Lecha. Lepiej rozpoczęli je jednak przyjezdni, którzy prowadzili grę i umieli stwarzać sobie niezłe sytuacje pod bramką warciarzy. Jedna z nich zaowocowała golem dla niebiesko-białych, którego autorem został napastnik Damian Kołtański. Młody atakujący sam odebrał piłkę rywalowi i pewnym strzałem lewą nogą wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie. W tej części swoją szansę miał jeszcze skrzydłowy Filip Wilak, którego jednak w sytuacji sam na sam powstrzymał golkiper przeciwnika.

W drugiej połowie, podobnie jak przez całe 90 minut, dominowała walka o każdy centymetr boiska. Gospodarze zawiesili poprzeczkę bardzo wysoko, szczególnie pod kątem fizycznych konfrontacji, ale przyjezdni ani myśleli odstawiać nogi i nie dopuszczali swoich rywali do groźniejszych okazji. Nawet gdy dochodziło do dośrodkowań w pole karne lechitów, pewnie na przedpolu spisywał się bramkarz Krzysztof Bąkowski, który zażegnywał niebezpieczeństwo. Swoją szansę na "dublet" miał po drugiej stronie murawy Kołtański, ale tym razem nie udało mu się wpisać na listę strzelców. Uczynił to za to występujący na środku obrony Damian Makuch, który na cztery minuty przed końcem pięknym technicznym uderzeniem z rzutu wolnego nad murem ustalił wynik rywalizacji.

- W drugiej połowie mieliśmy swoje problemy, bo trochę oddaliśmy pola rywalom, ale przetrwaliśmy ten trudny moment i dołożyliśmy swoje drugie trafienie. Cieszy nas to, że potrafiliśmy sobie poradzić mimo kłopotów i ostatecznie nie musieliśmy drżeć o zwycięstwo. W pierwszej połowie mogliśmy zamknąć to spotkanie, dominowaliśmy, a przecież graliśmy na terenie lidera. Później sytuacja się odwróciła, ale zagraliśmy bardzo konsekwentnie i dzięki temu przeważyliśmy dziś szalę na swoją korzyść - podsumował rywalizację z Wartą szkoleniowiec juniorów młodszych Kolejorza, Hubert Wędzonka.

Warta Poznań – Lech Poznań 0:2 (0:1)

Bramki: Kołtański (16.), Makuch (86.)

Lech Poznań: Krzysztof Bąkowski – Kacper Wachowiak, Damian Makuch, Krystian Palacz – Filip Borowski (89. Jerzy Tomal), Karol Fietz, Patryk Gogół (46. Antoni Kozubal), Igor Ławrynowicz (51. Jakub Gil), Jędrzej Strózik (72. Jakub Barański) – Damian Kołtański, Filip Wilak (62. Oliver Zaręba)