2016-04-23 22:23 Mateusz Szymandera fot. Adam Ciereszko

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 1:0

Lech Poznań przegrał wyjazdowe spotkanie z Pogonią Szczecin 0:1. Jedyną bramkę w spotkaniu 33. kolejki Ekstraklasy zdobył Łukasz Zwoliński. Poznaniacy nie wygrali w lidze od trzech spotkań.

Mecz w Szczecinie rozpoczął się do mocnego uderzenia. Już w 2. minucie Dwaliszwili był blisko zdobycia bramki po dośrodkowaniu Frączczaka, ale uderzył nad poprzeczką. Po chwili po drugiej stronie boiska groźnie uderzał Kownacki, ale także niecelnie. Napastnik Lecha mógł dwie minuty później wyprowadzić swój zespół na prowadzenie, ale ponownie przestrzelił. Tym razem nie wykorzystał dobrego dośrodkowania Volkova.

Kolejorz nie zamierzał rezygnować ze zdobycia bramki. W pierwszych minutach toczył z gospodarzami walkę akcja za akcję. W 8. minucie Pawłowski chciał dośrodkować piłkę w pole karne, ale trafił w poprzeczkę. Blisko zdobycia bramki pięć minut później był Gajos, ale on uderzył nieznacznie nad poprzeczką. Ten sam piłkarz był blisko pokonania Słowika kilka minut później. Pomocnik Kolejorza uderzał zza pola karnego, ale golkiper Pogoni świetnie interweniował.

To właśnie bramkarze byli jednymi z najlepszych zawodników w trakcie sobotniego meczu. W 31. minucie swoje umiejętności pokazał Burić, który okazał się lepszy w sytuacji sam na sam z Akahoshim. Groźnie zza pola karnego na bramkę Bośniaka uderzał kilka chwil później Dwaliszwili, ale ponownie lepszy był zawodnik broniący dostępu do swojej bramki. Najlepszą interwencją w trakcie pierwszej części spotkania popisał się jednak Słowik, który uchronił swój zespół od straty gola w 41. minucie, gdy na jego bramkę uderzał Pawłowski.

Po wznowieniu gry przeważali gospodarze i to oni mieli też pierwszą groźną sytuację strzelecką. Burić uchronił piłkę przed opuszczeniem boiska, był blisko narożnika boiska i podał prosto do Murawskiego, który bez zastanowienia uderzył na pustą bramkę, ale nieznacznie chybił. Po chwili mocno na bramkę Bośniaka uderzał Matras, ale on także oddał niecelny strzał.

Zespół prowadzony przez trenera Czesława Michniewicza dopiął swego w 59. minucie spotkania. Pogoń wykonywała rzut rożny z lewej strony boiska. Dośrodkowywał Murawski, ale głową wybijał Ceesay. Prawy obrońca Kolejorza podał jednak prosto do Murawskiego, który zacentrował po raz kolejny. Tym razem zrobił to jednak lepiej, a podanie kapitana Pogoni na bramkę zamienił Zwoliński, dla którego był to pierwszy gol w tym roku.

Po stracie bramki lechici ruszyli do ataków. Zgodnie z przewidywaniami goście cofnęli się i szukali okazji do kontrataków. Poznaniacy mogli zdobyć kontaktową bramkę w 68. minucie spotkania. Okazję do oddania strzału miał Gajos, ale zamiast strzelać od razu, szukał zwodu i jego uderzenie zostało zablokowane. Szansę na zdobycie bramki kilkanaście minut później miał Ceesay, ale prawy obrońca Lecha z bliskiej odległości trafił w Słowika.

Lechici w ostatnich minutach atakowali, przeważali, ale ani akcje Pawłowskiego, ani dośrodkowania Volkova nie przynosiły efektów. Kolejorz po przerwie miał problemy z oddaniem celnych strzałów. O ile w pierwszej połowie z łatwością dochodził do sytuacji strzeleckich, to po przerwie miał z tym zdecydowany problem. A jeśli już oddawał strzały to brakowało celności. Tak było chociażby w 89. minucie, gdy Nicki Bille uderzał z woleja na bramkę Pogoni, ale uderzył nad poprzeczką. To była ostatnia groźna sytuacja lechitów w Szczecinie. Kilka minut później sędzia zakończył mecz.

POGOŃ SZCZECIN - LECH POZNAŃ 1:0 (0:0)

Bramki: Zwoliński (59)

Żółte kartki: Murawski, Frączczak, Czerwiński - Kadar, Trałka, Ceesay, Pawłowski

Pogoń: Jakub Słowik - Adam Frączczak, Sebastian Rudol, Jakub Czerwiński, Mateusz Lewandowski - Takafumi Akahoshi, Mateusz Matras, Rafał Murawski, Ricardo Nunes (84. Marcin Listkowski) - Łukasz Zwoliński, Vladimer Dwaliszwili (90. Dawid Kort)

Lech: Jasmin Burić - Kebba Ceesay, Maciej Wilusz, Tamas Kadar, Vladimir Volkov - Łukasz Trałka, Karol Linetty (75. Abdul Aziz Tetteh) - Gergo Lovrencsics (46. Nicki Bille), Maciej Gajos, Szymon Pawłowski - Dawid Kownacki (64. Darko Jevtić)