2016-02-14 17:29 Mateusz Szymandera fot. Michał Jakubkowski

Lech Poznań - Termalica 5:2

Lech Poznań wygrał pierwsze po zimowej przerwie spotkanie ligowe. W 22. kolejce pokonał na INEA Stadionie Termalikę Bruk-Bet Nieciecza 5:2. Dwie bramki dla Kolejorza zdobyli Szymon Pawłowski i Dawid Kownacki. Bramkę strzelił też Nicki Bille. Trzema asystami w tym spotkaniu popisał się Karol Linetty.

Spotkanie rozpoczęło się od mocnego uderzenia, ale to nie Lecha, a Termalika jako pierwsza miała sytuację strzelecką. Już w drugiej minucie meczu Jakub Biskup uderzał na bramkę Jasmina Buricia, a ten wybił piłkę na rzut rożny. Na groźną akcję Kolejorza trzeba było poczekać kilka minut, ale gdy już to się stało to Lech wyszedł na prowadzenie. Dwójkową akcję Karola Linettego i Szymona Pawłowskiego bramką zakończył ten drugi.

W odpowiedzi świetną sytuację na bramkę miał Wojciech Kędziora, ale napastnik Termaliki trafił w słupek. W 18. minucie Kolejorz mógł podwyższyć prowadzenie. Nicki Bille dopadł do bezpańskiej piłki, wyprzedził bramkarza, który wyszedł za pole karne, ale w ostatniej chwili skutecznie interweniował Pavol Stano. Kilka minut później Abdul Aziz Tetteh po szybko rozegranym rzucie z auto podał do Szymona Pawłowskiego, który zbiegł do środka i niebezpiecznie uderzył na bramkę, ale Krzysztof Pilarz wypiąstkował ją na aut.

Kolejorz przeważał i jeszcze przed przerwą podwyższył prowadzenie. Znów na drugim planie pokazał się Karol Linetty, który w tempo podał do wychodzącego na wolne pole Nickiego Bille, a Duńczyk w sytuacji sam na sam uderzył pod poprzeczkę i strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach mistrza Polski. Jego radość jednak nie trwała długo. Minutę później Wojciech Kędziora po podaniu Dariusza Jareckiego znalazł się w sytuacji sam na sam i strzelił bramkę kontaktową.

Po wznowieniu gry goście ruszyli do odrabiania strat i szybko i ta strata się udała. W 49. minucie Jakub Biskup wyłożył piłkę prosto pod nogi Wojciecha Kędziory, który z bliska doprowadził do wyrównania. Lech jednak był zdeterminowany i kilka minut później ponownie prowadził. Świetny mecz grał Karol Linetty, który po raz trzeci asystował przy bramce. W 57. minucie świetnie zagrał do Szymona Pawłowskiego, który minął bramkarza i trafił do pustej bramki.

Po stracie bramki zespół trenera Piotra Mandrysza ponownie zaczął grać wysokim pressingiem, ale miał problemy ze stworzeniem kolejnych sytuacji bramkowych. Tych nie mieli też lechici, którzy kilka razy próbowali gry z kontrataku. W tej jednak często brakowało im dokładności w ostatnim podaniu. Tak było chociażby w 72. minucie, gdy Tomasz Kędziora za mocno dośrodkował piłkę w pole karne.

Zespół z Niecieczy jednak nie zamierzał rezygnować z walki o choćby punkt. Groźnie pod bramką Jasmina Buricia, gdy z kilkunastu metrów uderzał Dawid Plizga, a Bośniak odbił piłkę przed siebie. W ostatniej chwili jednak sytuację uratował Tomasz Kędziora, który wybił piłkę poza boisko.

To było jednak za mało, aby w niedzielę pokonać Kolejorza. Ten 88. minucie po faulu na Darko Jevticiu miał okazję do podwyższenia prowadzenia. Do piłki podszedł Dawid Kownacki, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku. To jednak nie był koniec bramek przy Bułgarskiej. W doliczonym czasie gry Maciej Gajos dośrodkował piłkę w pole karne, dopadł do niej Dawid Kownacki, który uderzeniem z półwoleja pokonał Krzysztofa Pilarza i ustalił wynik meczu na 5:2

LECH POZNAŃ - TERMALICA BRUK-BET NIECIECZA 5:2 (2:1)

Bramki: Pawłowski (11), Nicki Bille (42), Pawłowski (57), Kownacki (88), Kownacki (90) - Kędziora (43), Kędziora (49)

Żółte kartki: Trałka, Linetty

Lech Poznań: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri, Marcin Kamiński, Vladimir Volkov - Abdul Aziz Tetteh (77. Maciej Gajos), Łukasz Trałka - Gergo Lovrencsics (65. Darko Jevtić), Karol Linetty, Szymon Pawłowski - Nicki Bille (88. Dawid Kownacki)

Termalica: Krzysztof Pilarz - Sebastian Ziajka, Pavol Stano, Artem Putivtsev, Dariusz Jarecki - Mateusz Kupczak (85. Volodymyr Koval), Bartłomiej Babiarz - Dawid Plizga, Tomasz Foszmańczyk (46. Patrik Misak), Jakub Biskup (79. Martin Juhar) - Wojciech Kędziora

Widzów: 17 148