2008-07-17 00:00 krzyż

Khazar Lankaran - Lech Poznań 0:1

W Baku Lech Poznań pokonał Khazar Lankaran 1:0 w meczu pierwszej rundy wstępnej Pucharu UEFA. Bramkę dla Kolejorza zdobył debiutant - Robert Lewandowski

Pierwsze minuty spotkania należały do piłkarzy z Azerbejdżany którzy zgodnie z przewidywaniami odważnie ruszyli na lechitów. Szczególnie aktywni byli dwaj napastnicy zespołu gospodarzy Ramazanov i Bamba. To właśnie na nich grane były długie piłki o których jeszcze przed spotkaniem mówił trener Smuda. Z biegiem czasu coraz lepiej grali poznaniacy i po około 25 minutach przejęli nawet inicjatywę. Uderzać próbowali m.in. Sławomir Peszko oraz Semir Stilić. Najbliżej szczęścia był jednak w 27 minucie Hernan Rengifo, po którego uderzeniu z ostrego kąta piłka trafiła w słupek. Gospodarze próbowali się odgryzać, jednak po ich strzałach z dystansu piłka za każdym razem przelatywała daleko do bramki Kolejorza.

W przerwie trener Franciszek Smuda postanowił zwiększyć jeszcze siłę ofensywną Lecha, wpuszczając na boisko Roberta Lewandowskiego. To posuniecie okazało się trafne bowiem w drugiej połowie lechici zdecydowanie przeważali na boisku. Zaraz po wznowieniu gry dobrą okazję miał Semir Stilić, jednak strzelił prosto w bramkarza. Potem doskonałą okazję miał Sławomir Peszko, który w 57 minucie wpadł z piłkę w pole karne, jednak w ostatniej chwili został zablokowany przez Vaikutisa. Chwilę później po rzucie rożnym i strzale Rengifo piłkę z linii bramkowej wybił jeden z obrońców. Swoją przewagę lechici udokumentowali wreszcie w 76 minucie, kiedy to podanie Peszki precyzyjnym strzałem z 15 metrów wykończył Lewandowski. Po stracie bramki z gospodarzy nieco uszło powietrze. Co prawda jeszcze kilka razy próbowali zaatakować, ale Krzysztof Kotorowski co najwyżej musiał wyłapywać piłkę po dośrodkowaniach.

Khazar Lenkoran - Lech Poznań 0:1 (0:0)
Bramka: 76.Lewandowski

Sędziował: Calum Murray (Szkocja).
Widzów: 27.000 (84 z Poznania)

Żółte kartki: Mahir Szukurow (Khazar) - Sławomir Peszko (Lech).

Khazar: Dimitrij Kramarenko - Mahir Szukurow, Radomir Todorow, Denis Silva Cruz - Elmar Bakszijew (78. Alim Gurbanow), Rashad Abdullajew (81. Dzejszun Sułtanow), Diego Souza, Andrius Veikutis, Rahid Amirgilijew - Zaur Ramazanow, Yacouba Bamba.

Lech: Krzysztof Kotorowski - Grzegorz Wojtkowiak, Bartosz Bosacki, Manuel Arboleda, Luis Henriquez - Sławomir Peszko, Dimitrije Injać, Semir Stilić (90. Jakub Wilk), Tomasz Bandrowski (46. Robert Lewandowski), Ivan Djurdjević - Hernan Rengifo (90+3 Anderson Cueto).