2017-11-14 20:00 , fot. Przemysław Szyszka

El. ME U-21: Polska - Dania 3:1. Gol lechity

Młodzieżowa reprezentacja Polski z lechitami w składzie wygrała ważny mecz w eliminacjach do Mistrzostw Europy U-21. We wtorek wieczorem, w Gdyni, biało-czerwoni pokonali Duńczyków 3:1. Na listę strzelców wpisał się m.in. wychowanek Lecha Poznań, Paweł Tomczyk.

Selekcjoner kadry w wyjściowym składzie do gry desygnował trzech lechitów. Na boisko wybiegli Robert Gumny, Jan Bednarek (obecnie Southampton FC) oraz Paweł Tomczyk (wypożyczony do końca sezonu do Podbeskidzia Bielsko-Biała). Ze względu na liczbę kartek pauza czekała natomiast Dawida Kownackiego (obecnie Sampdoria Genua). Opaskę kapitańską przejął Szymon Żurkowski z Górnika Zabrze.

Po wyjazdowym remisie z Wyspami Owczymi podopieczni Czesława Michniewicza rozpoczęli spotkanie dość zachowawczo, jednak już po kwadransie mogli cieszyć się z prowadzenia. Znakomitym zagraniem popisał się Paweł Bochniewicz, który wypatrzył w okolicy prawego narożnika pola karnego gości Konrada Michalaka. Piłka spadła pod jego nogi, a ten celnym strzałem z 16 metra otworzył wynik meczu. Po uderzeniu piłka przeleciała jeszcze pod interweniującym Danielem Iversenem. Kilka minut później na tablicy wyników było już 2:0. Dobry przechwyt na własnej połowie zanotował Żurkowski, który błyskawicznie zauważył wychodzącego do kontry Pawła Tomczyka. Ten zmusił do błędu duńską defensywę, wykorzystał swoją szybkość, wyprzedził bramkarza i wbił futbolówkę do bramki. Napastnik stanął jeszcze w pierwszej połowie przed szansą na podwyższenie rezultatu, jednak jego uderzenie w 38. minucie zostało zablokowane.

Po zmianie stron wynik nie zmieniał się przez niespełna pół godziny. W tym czasie plac gry zdążył opuścić Tomczyk, którego zastąpił Zawada, a zespół gości kilkukrotnie zagroził bramce strzeżonej przez Kamila Grabarę. W 74. minucie podopieczni Czesława Michniewicza wyprowadzili kolejną groźną kontrę, a w rolach głównych wystąpili Michalak i Żurkowski. Ten ostatni huknął z lewej nogi zza pola karnego, a interweniujący Iversen mógł tylko bezradnie spoglądać za piłką wpadającą do bramki tuż przy słupku. Duńczyków w meczu stać było tylko na trafienie honorowe, które zapisali na swoim koncie dopiero w doliczonym czasie gry, a jego autorem był Nikolai Laursen.

Zwycięstwo pozwoliło Polakom zminimalizować stratę punktową do Duńczyków tylko do jednego oczka. Po pięciu rozegranych meczach mają 11 punktów i zajmują drugie miejsce w grupie B. Mistrzostwa Europy U-21 odbędą się w 2019 roku we Włoszech i San Marino.

Polska U-21 - Dania U-21 3:1 (Michalak 15', Tomczyk 24', Żurkowski 74' - Laursen 90')

Skład reprezentacji Polski U-21: Grabara - Gumny, Bednarek, Wieteska, Bochniewicz, Bartosz - Michalak, Dziczek, Żurkowski (C) (Piotrowski 89') - Tomczyk (Zawada 71'), Szymański (Kopacz 83')

Skład reprezentacji Danii U-21: Iversen - Sorensen (Tranberg 52'), Nelsson, Rasmussen - Larsen, Jensen, Thomasen, Pedersen - Ingvartsen, Dolberg, Duelund