2017-05-20 17:46 Jakub Ptak , fot. Przemysław Szyszka

Zwycięstwo na wagę awansu

Zespół juniorów starszych Lecha Poznań pokonał we Wronkach Arkę Gdynia 3:2 (3:0). Dla Kolejorza dwukrotnie trafił Marek Mróz, a jedną bramkę dołożył Łukasz Adamczak. Dzięki tej wygranej młodzi lechici zapewnili sobie awans do fazy finałowej Centralnej Ligi Juniorów.

Zawodnicy Arki mieli jeszcze cień szansy na wyprzedzenie Kolejorza w ligowej tabeli. Jednym z warunków było wysokie zwycięstwo gdynian nad Lechem w bezpośrednim starciu i to goście od początku spotkania ruszyli do ataku. Niedługo po rozpoczęciu groźny strzał jednego z nich przeniósł nad poprzeczką Bartosz Mrozek. Pierwszy raz bramce gości lechici zagrozili w 15. minucie, jednak Łukasz Adamczak po dobrym podaniu Marka Mroza trafił w boczną siatkę. Kilka minut później role się zamieniły, lecz tym razem Mrozowi udało skierować się piłkę do bramki. Od tego momentu Arka zdecydowanie osłabła i zaczęła popełniać błędy. Po jednym z nich w 33. minucie gola strzelił Adamczak. Lechici na przerwę schodzili z trzybramkowym prowadzeniem. Jedno z zagrań Mroza w kierunku bramki sprawiło, że po odbiciu od słupka piłka wtoczyła się do siatki. Wydawało się, iż jej lot przeciął jeszcze czubkiem buta Hubert Sobol, jednak gola przyznano ostatecznie pomocnikowi.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie jak pierwsza, czyli próbą przejęcia inicjatywy przez Arkę. Gdynianie byli jednak mniej konkretni, niż na początku spotkania, i nie stwarzali wielu okazji podbramkowych. W 61. minucie natomiast bardzo dobrą sytuację miał Sobol, lecz strzelił obok bramki. Chwilę później faul we własnym polu karnym popełnił Karol Smajdor, a zawodnikom Arki udało się dzięki temu zmienić rezultat spotkania na 3:1. Od tego momentu ponownie nieco lepszą drużyną był Lech. Swoje sytuacje do podwyższenia wyniku mieli m.in. Mróz, Adamczak czy też Szymon Zalewski. Pod koniec gdynianie ponownie przejęli inicjatywę. Kilkukrotnie przed utratą kolejnego gola ratował lechitów Mrozek. W 90. minucie po strzale z dystansu jednego z gości musiał jednak skapitulować. Do końca spotkania wynik się już nie zmienił i lechici przerwali passę trzech meczów bez zwycięstwa.

Po tym zwycięstwie podopieczni trenera Krzysztofa Kołodzieja są w stu procentach pewni awansu do półfinału rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów. Lechici stoczą walkę o pierwsze miejsce w grupie zachodniej z Pogonią Szczecin, z którą zmierzą się na początku czerwca. Wcześniej jednak czeka ich jeszcze jeden mecz - w Gdańsku z miejscową Lechią. Spotkanie odbędzie się 27 maja o godzinie 12.

Lech Poznań - Arka Gdynia 3:2 (3:0)

Bramki: Mróz (21, 44), Adamczak (33) - (65 - karny), (90)

Żółte kartki: Zalewski

Lech Poznań: Bartosz Mrozek - Jan Andrzejewski (46. Szymon Zalewski), Mateusz Skrzypczak (65. Jakub Draszczyk), Marcin Maćkowiak, Karol Smajdor - Maciej Spychała, Łukasz Norkowski (71. Kacpr Wojdak), Marek Mróz - Łukasz Adamczak, Michał Skóraś, Hubert Sobol